درباره ما

اخبار-کسب عنوان نخست شرکت پالایش نفت تهران در حوزه محیط زیست

مهر تائید ارزیابان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی بر اقدامات زیست محیطی پالایشگاه تهران
کسب عنوان نخست شرکت پالایش نفت تهران در حوزه محیط زیست

شرکت پالایش نفت تهران به عنوان برترین شرکت زیست محیطی در میان 10 پالایشگاه کشور معرفی شد. 
به گزارش روابط عمومی، پس از ارزیابی صورت گرفته توسط ارزیابان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ، پالایشگاه تهران با کسب بیشترین امتیاز عنوان نخست محیط زیست را در میان شرکت های پالایشی کشور کسب نمود.
ارزیابی ها بر اساس شاخص های فضای سبز، پساب، پسماند، آلاینده های هوا، گزارشات زیست محیطی، کسب گواهینامه و جوایز زیست محیطی، مدیریت مصرف انرژی، خاک و آب، آموزش و فرهنگ زیست محیطی و هزینه پروژه های زیست محیطی انجام گرفت.
در حوزه فضای سبز طبق قوانین و مقررات زیست محیطی بایستی صنایع و واحدهای تولیدی ۱۰ درصد از فضای کل خود را به فضای سبز اختصاص دهند که این شرکت علاوه بر پوشش این استاندارد اقدام به نگهداشت 293 هکتار فضای سبز کرده است.
در خصوص مدیریت پساب افزایش ظرفیت تصفیه خانه پساب تا 11 هزار متر مکعب در روز و نصب سیستم پایش آنلاین بر روی خروجی تصفیه خانه و اتصال به سازمان حفاظت محیط زیست و همچنین طرح جایگزینی پساب تصفیه شده شهری با آب شهری در پالایشگاه تهران جهت مقابله با بحران کم آبی را می توان از مهم‌ترین دستاوردهای این شرکت برشمرد.
لازم به ذکر است که نصب و راه اندازی 5 دستگاه آنالایزر آنلاین هوشمند تولید داخل جهت سنجش کیفی 5حلقه آب شرب چاه های باقرشهر در راستای مسئولیت اجتماعی با هدف اطمینان بخشی از سلامت آب شرب باقرشهر از جمله مواردی بود که مورد تحسین ارزیابان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی قرار گرفت. آنالایزرهای مذکور دارای سیستمی هستند که به محض ورود احتمالی آلودگی به آب چاه، به صورت اتوماتیک چاه را از مدار بهره برداری خارج می نمایند. علاوه بر آن دفع اصولی پسماند نیز مطابق روش اجرایی مدیریت پسماند با تحویل به شرکت‌های تائید شده سازمان محیط زیست از قبیل مدیریت پسماند و شهرداری مدیریت 
می شود.
در خصوص کاهش آلاینده های هوا، پالایشگاه تهران ضمن تداوم تولید محصولات سبز، با جایگزین کردن گاز طبیعی به عنوان سوخت در کوره‌ها و بویلر ها، نصب آنالایزر اکسیژن بر روی تمام کوره های پالایشگاه جهت کنترل فرایند احتراق و احداث واحد تولید ازت (نیتروژن) به ‌عنوان گاز پوششی مخازن گام بلندی در راستای رعایت الزامات زیست محیطی در کلان‌شهر تهران برداشت. 
باید اشاره داشت که با افتتاح پروژه انتقال گاز CO2 پالایشگاه تهران و تبدیل به یخ خشک، از انتشار 40 هزار تن گاز CO2  در جو جلوگیری و شرکت پالایش نفت تهران به عنوان اولین پالایشگاه سبز کشور معرفی شد.
از دیگر اقدامات زیست محیطی این شرکت می توان به روز آوری جنبه های محیط زیستی واحد های عملیاتی و ستادی مطابق تغییرات ISO 14001:2015، انجام ارزیابی چرخه عمر محصولات (life cycle assessment) و همچنین آموزش ISO14001:2015  به نفرات واحدهای عملیاتی و ستادی مرتبط با شناسایی و ارزیابی جنبه های زیست محیطی، توسط آکادمی TUV NORD، تهیه گزارش های خود اظهاری و اندازه¬گیری آلاینده¬های زیست محیطی خروجی کوره ها، هوای محیطی، صوت محیط زیستی، خروجی تصفیه خانه پساب، آزمایشات خاک و آب زیرزمینی به‌صورت ماهیانه، توسط آزمایشگاه معتمد سازمان محیط زیست، تهیه گزارش های آماری محیط زیستی فصلی و سالیانه جهت ارسال به مدیریت HSE ستاد پالایش و پخش، وزارت نفت و سازمان حفاظت محیط زیست از دیگر اقدامات شرکت پالایش نفت تهران در راستای رعایت الزامات محیط زیست می باشد.
همچنین این شرکت با استفاده از خدمات مشاور دانشگاهی نسبت به حفر چاه های گمانه و انجام مطالعات لرزه نگاری برای پایش میزان آلودگی آب های زیر زمینی و دیگر اقدامات بنیادین توانست عنوان نخست پالایشگاه های کشور را در حوزه محیط زیست از آن خود سازد.
بر اساس این گزارش پس از پالایشگاه تهران، شرکت های پالایشی تبریز و آبادان به ترتیب حائز عناوین دوم و سوم برترین شرکت های زیست محیطی کشور شدند.